Göğüs büyütme reklamlarının, göğüs dikleştirme sütyenlerinin ve meme başı yasaklarının sürekli saldırısı arasında, kadınların göğüslerinin (ve özellikle meme uçlarının) çocuklarını beslemek için evrimsel bir amaçtan daha fazlasına hizmet ettiğini reddetmek kolay olabilir. (Tabii ki bu, kadınların çocuk sahibi olup olamayacağını veya çocuk sahibi olmayı isteyip istemediğini belirlemez.) Erkek meme uçlarının da çok farklı olmayabileceğini unutmamak lazım.

Yine de meme uçları, kollarında her türlü şaşırtıcı tuhaflıkla birlikte bizim kadar bireyseldir. Bu yüzden kendinize küçük bir iyilik yapın ve meme uçlarınızı daha yakından tanıyın. En küçük ayrıntı bile sağlık veya zevk hakkında bir konuşma başlatıcı olabilir.

Meme Ucu Hakkında Bilmeniz Gereken 24 Gerçek

 

1. Kadın sağlığı eskiden meme uçlarıyla teşhis edilirdi

Renk, bir kadının sağlığını okurken doktorların ve hemşirelerin dikkate aldığı önemli bir faktördü. 1671’de İngiliz ebe Jane Sharp, “Ebeler Kitabı veya Ebeliğin Bütün Sanatı” adlı bir kitap yayınladı.

Stanford’un kadın bedeniyle ilgili bir kursuna göre, Sharp bir keresinde şöyle yazmıştı: “Çiftleşmeden sonra meme uçları kırmızıdır, Çilek gibi kırmızıdır ve bu onların Doğal rengidir.

2. 4 ila 8 çeşit meme ucu vardır

 

Meme uçlarınız düz, çıkıntılı, ters veya sınıflandırılmamış (çoklu veya bölünmüş) olabilir. Bir memenin çıkıntılı bir meme ucuna sahip olması ve diğer memenin ters olması da mümkündür, bu da meme ucu türlerinin toplam kombinasyonunu sekiz adede kadar çıkarır.

3. Meme ucunuz areolanız değil

Meme ucu, göğsünüzün tam ortasındadır ve sütün üretildiği meme bezleriyle bağlantılıdır. Areola, meme ucunu çevreleyen daha koyu renkli alandır.

4. Ters meme uçları normaldir

Dışarı çıkmak yerine içe doğru kıvrılan içe dönük meme uçları, “düzenli” uzun meme uçları ile aynı işlevi görür. Ters çevrilmiş bir meme ucunun yanında ters olmayan bir meme ucuna sahip olmak mümkündür ve daha sonra dışarı çıkan ters meme uçlarına sahip olmak da mümkündür.

Ters meme uçları, bir bebeği emzirdikten sonra kaybolma eğilimindedir ve emzirmeyi engellemez. Stimülasyon veya soğuk sıcaklıklar da geçici olarak meme uçlarının çıkmasına neden olabilir. Piercing ve ameliyat, “innie” meme uçlarını “outies”e dönüştürebilir.

5. Bir areolada iki meme ucunuz olabilir

Buna çift ve çatallı meme başı denir. Duktal sisteme bağlı olarak her iki meme de bebekler için süt üretebilir. Bununla birlikte, emzirirken bebekler her ikisini de ağızlarına sığdırmakta zorlanabilirler.

6. Meme ucu kılları gerçektir

Meme uçlarının etrafındaki o küçük yumrular? Bunlar hem erkeklerin hem de kadınların sahip olduğu saç kökleridir, bu yüzden sadece orada saç çıkması mantıklıdır ! Bu tüyler vücudunuzdaki diğer tüylerden daha koyu ve daha telli görünebilir, ancak sizi rahatsız ediyorsa onları diğer tüylerle aynı şekilde koparabilir, düzeltebilir, ağda yapabilir veya tıraş edebilirsiniz.

7. Ortalama meme başı yüksekliği, bir böceğin boyutudur.

 

2009’da yapılan bir araştırma çalışmasına göre 300 kadın meme ucu ve meme başı, sonuçlar ortalama 4 cm meme başı çapı (bir golf topundan biraz daha küçük), ortalama meme ucu çapı 1,3 cm (AA pilin uzunluğuna değil genişliğine benzer) gösterdi. Ortalama meme başı yüksekliği 0,9 cm (bir uğur böceğinin boyutu).

8. Emzirme her zaman standart değildi

Şimdi emzirme olsa da eğitimli, üst orta sınıf kadınlar arasında, aynı grup aslında bebeklerini emzirmeye karşı çıkıyordu ve sütannelerden çocuklarını beslemelerini talep ediyordu. Sütanne, “başkasının çocuğunu emziren kadın”dır ve sütanneler genellikle kadınları köleleştirirdi. Sütannelerin aristokrat kadınların çocuklarını emzirdiği rönesans döneminden sonra formül sütanne kullanımını bir ihtiyaçtan tercihe dönüştürmüştür. 20. yüzyılın başlarında bebek maması ideal kabul edilen çünkü fiyat etiketi zenginliğin bir göstergesiydi.

O zamandan beri, formülün asla insan sütünün sağladığı tüm bileşenleri sağlayamayacağını öğrendik.

9. Meme başı ağrısı kadınlarda yaygın

Emziren annelerin, beslenme sırasındaki konumlandırma sorunları da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle meme uçlarında ağrı yaşaması alışılmadık bir durum değildir. Ancak emzirmek acı verici olmamalıdır.

Meme uçlarınızda ağrı veya acı hissetmek anne olmayanları da etkiler ve PMS veya diğer hormonal değişikliklerin bir belirtisi olabilir ve ayrıca:

  • cilt tahrişi
  • alerji
  • spor sutyeninden sürtünme

Meme ucu kanseri nadirdir, ancak ağrınız devam ederse veya herhangi bir kan veya akıntı fark ederseniz bir doktora kontrol ettirin .

10. Meme uçları boyut olarak değişebilir

Bu hamilelik sırasında sıklıkla olur. 2013 yılında yapılan bir çalışmasya göre 56 hamile kadından, çalışma ve hamilelikleri boyunca meme uçlarının hem uzunluk hem de genişlik olarak büyüdüğünü gösterdi. Areola genişlikleri de önemli ölçüde arttı.

11. Tüm anormal meme başı akıntısını bildirin

Bir veya iki memeden meme başı akıntısı, hipotiroidizm ve kistler gibi sağlık sorunlarının yanı sıra ilaç değişiklikleri gibi şeylerin bir göstergesi olabilir. Ancak kanlı akıntı fark ederseniz, daha ciddi bir şeyin işareti olabileceğinden hemen bir doktor tarafından değerlendirilmesini sağlayın.

12. Elbette “ideal” bir meme ucu yerleşimi vardır.

Bu çalışmaya göre 1.000 erkek ve 1.000 kadın anketinde, her iki cinsiyet için en çok beğenilen meme başı-areola yerleşimi “meme bezinin ortasında dikey olarak ve yatay olarak orta noktanın biraz lateralindedir”. Ancak bu, meme uçlarınızın ideal olmadığı anlamına gelmez – çalışma, meme ucunun yerleştirilmesinin medyadan etkilendiğini, erkeklerin “daha ​​genç bir memeye sahip olma eğiliminde” olduğunu, kadınların ise “daha ​​gerçekçi bir göğüse sahip olabileceğini” belirtti. ”

13. Meme rekonstrüksiyonunda meme ucu dövmeleri nadir değildir

Çoğu insanın meme uçlarının nasıl göründüğü konusunda hiçbir söz hakkı yoktur, ancak yukarıdaki çalışma için verilen bilgiler meme rekonstrüktif ve kozmetik cerrahları için yararlıdır. Meme başı-areolar dövmeler, meme rekonstrüksiyon cerrahisinde son adım olarak kabul edilir. Bu dövmeler, görsel olarak gerçekçi sonuçlara sahip nispeten hızlı ve basit bir prosedür olduğu için ameliyatı olan insanlar arasında popülerlik kazanıyor.

14. İnsanların meme ucu olmadan doğmasına neden olan nadir bir durum vardır.

Athelia’yı tedavi etmek için meme rekonstrüksiyonu yapılır. Ve vücut alışkanlıklarına ve tercihlerine bağlı olarak, cerrah karın, sırt veya kalça kaslarından dokular alacaktır.

15. Birden fazla meme ucuna sahip olmak mümkündür

Birden fazla meme ucu, fazla meme ucu olarak adlandırılır . 18 kişiden 1’inde fazladan meme ucu olduğu tahmin ediliyor (aslında Mark Wahlberg’de bir tane var !), ancak bu burada bitmiyor. 22 yaşında bir kadının ayağında meme ucu bile vardı. Yağ dokusu, saç kökleri, bezleri ve hepsi vardı.

Tam meme dokusu ve uyluğunda meme ucu olan ve bebeğini doğurduktan sonra süt ürettiği bildirilen bir kadın vakası bile var.

16. Meme uçları çatlayabilir

 

Brezilya yapılan çalışmaya göre, kadınların yüzde 32’si doğumdan sonraki ilk ayda emzirme nedeniyle meme uçlarında çatlak olduğunu bildirdi. Ancak emzirmiyorsanız, kırmızı, kaşıntılı veya pul pul olan meme uçlarının suçlusu antrenmanınız olabilir.

Giysilerinize sürtünmelerini önlemek için doğru spor sutyenini giydiğinizden veya meme uçlarınızı biraz vazelin ile koruduğunuzdan emin olun .

17. Meme ucu piercingleri olumlu duygular getirebilir

2008’de 362 kişiden oluşan bir çalışmada, erkeklerin yüzde 94’ü ve kadınların yüzde 87’si meme ucu piercingleri hakkında ankette bunu tekrar yapacaklarını söyledi – ve piercing’in bükülme bir şey olduğu için değil. Görünüşünü beğendiler. Örneklemin yarısından azı, bunun acıdan kaynaklanan cinsel doyumla ilgili olduğunu söyledi.

18. Meme ucu uyarımı cinsel uyarılmayı artırır

Çoğu erkek ve kadın için meme ucuyla oynamak ön sevişmeyi ödüllendirir. çalışma ve anket 301 erkek ve kadından (17-29 yaş arası), meme başı uyarısının kadınların yüzde 82’sinde ve erkeklerin yüzde 52’sinde cinsel uyarılmayı artırdığını buldu.

Sadece yüzde 7 ila 8’i uyarılmalarını azalttığını söylese de, varsaymadan önce sormak her zaman iyi bir fikirdir.

19. Meme uçlarınız renk değiştirebilir

 

Eşleşen ruj renginiz için meme uçlarınıza bakmayı duymuş olabilirsiniz, ancak bunun sonucu, uzmanların aynı fikirde olmadığıdır. Bu ruj teorisini test eden diğer birçok yayına ( Refinery29’dan Marie Claire’e ) rağmen, yüzde 100 güvenilir değil çünkü meme uçlarınız sıcaklık, hamilelik ve zamana bağlı olarak renk değiştirebilir (koyulaşır).

20. Meme ve meme ucuna giden sinirler kadın ve erkekte farklılık gösterir.

1996’daki araştırmacılar, meme başı ve areolaya giden sinir beslemesini incelemek için kadavraları parçaladılar. Sinirlerin kadınlarda erkeklerden daha fazla yayıldığını buldular.

21. Meme Ameliyatı Meme Hassasiyetini Etkileyebilir

Göğüs büyütme, 2000’den 2016’ya yüzde 37’lik bir artışla son derece popüler bir ameliyattır . Ameliyat, duyu kaybı riski taşır.2011’den bir çalışma Ankete katılan kadınların yüzde 75’inin ameliyattan sonra hislerinde değişiklik olduğunu, yüzde 62’sinin ise dokunulmaktan acı çektiğini buldu.

22. Meme uçlarınızın etrafında şişlikler olmalı

 

Bilimsel adı areolar bezler olmasına rağmen, bunlara Montgomery bezleri denir. Bu bezler, tüm areolayı ve meme ucunu daha yağlı ve rahat tutmaya yardımcı olmak için lipoid sıvı adı verilen bir salgı üretir.

23. Emziren anne babalar bebeklerini duyarlarsa veya düşünürlerse kendiliğinden süt sızdırmaya başlayabilirler.

Bazı anneler için bu, başka birinin bebeğinin ağladığını duyduklarında da olabilir! Bebekleri YYBÜ’de olan ve yemek yiyemeyecek kadar erken veya hasta olan anneler, bebeklerinin yakınında bir resim varsa pompalamada daha başarılı olurlar.

24. Meme uçları kadınları cezbeder, tıpkı erkekleri cezbettikleri gibi

Nebraska Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kadınların ve erkeklerin kadınlara bakarken benzer göz kalıplarını takip ettiğini buldu: Vücudun diğer bölgelerine geçmeden önce hızla göğüslere ve “cinselleştirilmiş bölgelere” bakıyorlar.

Nadirende olsa erkek meme uçları laktat yapabilir

Galaktore olarak da bilinen uygunsuz emzirme erkekleri etkileyebilir, ancak bu inanılmaz derecede nadirdir. Bazı uzmanlar bunun genellikle büyük hormon dalgalanmalarından kaynaklandığını söylüyor. Daha eski çalışmalar1970’ler ve 80’ler de yapılan bir araştırmaya göre, Emziren kadınlara benzer süt üreten erkeklerin kayıtlarını gösteriyor, ancak o zamandan beri daha yeni bir çalışma yapılmadı.

Artık biliyorsunuz: Meme uçlarına gelince, büyük bir aralık var – darbelerden boyuta ve hatta miktara kadar! Bir meme ucunun değeri, ne kadar emdiği değil, ona nasıl baktığınız ve ona nasıl davrandığınızdır. Çünkü “normal”in tek bir versiyonu yoktur. Ancak vücudunuzun herhangi bir yerinde olduğu gibi, meme uçlarınızın yaptığı (veya yapmadığı) bir şeyden endişe duyuyorsanız, en iyi seçeneğiniz bir doktora görünmek.

Vücut hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Klitorisin gizli dünyasına bir dalış yapın (orada bir buzdağı gibi!). Veya hala göğüsleriniz ve meme uçlarınız varsa, doğru sutyen bedenini giyip giymediğinizi öğrenin . İpucu: Kadınların yüzde 80’i öyle değil!