Kapsamlı Orgazm Rehberi

Orgazm Rehberi

Orgazm tamamı ile beyin ve vücudun bir arada hareket etmesi ile ilişkili bir olaydır. İnsan beyni seksüel uyarıları duyu organları vasıtası ile alır, işler ve öğrenilmiş tecrübelerin ışığında gövdenin cevap vermesini sağlar. Beyindeki seksüel uyarı görme (partneri çıplak olarak görme), dokunma, işitme (partnerin sesini duyma), koku gibi duyusal faktörler veya düşünce (seksüel fantazi) ile başlayabilir. Beyin ve vücut seksüel uyarılmayı ayrı ayrı başarabilmelerine rağmen orgazm ancak bunların bir arada hareket etmeleri ile gerçekleşebilir. Kapsamlı Orgazm rehberi sizlere bu yolculukta en yakın arkadaş olacak.

Kapsamlı Orgazm Rehberi

Kadınlarda sadece düşünce yolu ile hiçbir fiziksel temas olmadan orgazm yaşanabilir ancak bu durumda da beynin ürettiği orgazmı vücut yaşamaktadır. Doğum esnasında bile bu uyarıların bulunmasına rağmen orgazmın olmaması bu hadisenin zihinsel yönünü işaret etmekte ve daha ziyade öğrenilmiş bir fonksiyon olduğunu düşündürmektedir. Orgazm bazı yazarlara göre sadece cinsel bir zevk değil gebeliğin oluşmasında etkin rol oynayan bir faktördür. Bu yazarlara göre rahim kasılmaları spermlerin tubalara daha kolay ulaşmasını sağlar.

Kapsamlı Orgazm Rehberi
Kadınlarda Orgazm

Kadında orgazm 4 aşaması

1. Uyarılma fazı:

orgazm için uyarılma fazı
Orgazm İçin Uyarılma

Seksül uyarılmanın ilk belirtisi memelere ve genital organlara giden kan miktarında artma ve göllenmedir. Bu göllenme vajinal dokuların arasına sıvı sızmasına ve bu sayede vajinal sekresyonda artış ve ıslanmaya neden olur. Benzer şekilde meme uçları biriken kana bağlı olarak belirginleşir. Rahim yukarıya doğru çekilir, büyük dudaklar şişer ve açılır, klitoris kabarır.
Bu safhada olan olayların özetine bakacak olursak

 • 10-30 saniye içinde vajinada ıslaklık başlar

 • Vajinanın alt kısmı genişler

 • Rahim ağzı ve rahim yukarı doğru çekilir

 • Labial düzleşir ve araları açılır

 • Küçük dudaklar büyür

 • Klitoris büyür

 • Meme uçları kasların kasılması sonucu dikleşir

 • Memelerin boyutları büyür.

2. Plato fazı:

orgazm için plato fazı
Plato Fazı

Bu faz esnasında vajinanın dış 1/3 kısmındaki kan göllenmesi nedeni ile vajinanın şekli değişir buna orgazmik platform adı verilir. Rahim iyice yukarıya doğru çekilir. Klitoris daha da belirginleşir ve büyük dudakların rengi koyulaşır.
Bu fazda olan olaylar

 • Cinsel arzularda artış iyice belirginleşir

 • Kan birikimine bağlı olarak vajinanın dış kısmı iyice şişer

 • Vajinanın üst kısmı balonlaşır ve vajinada hafif bir ağrı olur

 • Eğer uzun sürerse vajinal ıslaklık azalabilir

 • Klitoris iyice şişer

 • Küçük dudaklar normalin 2-3 katı büyür

 • Dudakların açılması ile vajina girişi daha belirgin hale gelir

 • Küçük dudakların rengi koyulaşır

 • Memelerin uç kısmındaki areola adı verilen koyu renkli alan belirginleşir.

 • Emzirmemiş kadınlarda meme boyu %25 artar. Emzirenlerde bu artış olmayabilir

 • %50-70 kadında ateş basması olur

 • Kalp hızı artar

 • Bacaklarda ve kalçalarda kasılmalar olur

 • Kadının vücudu tam bir cinsel birleşmeye hazırdır.

3. Orgazmik faz:

orgazmik faz
orgazmik faz

Kadın orgazmının en kısa süren fazıdır. Rahim, vajina ve anüste eş zamanlı, ritmik düzenli kasılmalar olur. Bu kasılmalar 0.8-1 saniye aralıklarla gerçekleşir. Kadında bir orgazm esnasında bu türden 3-15 kasılma olur.

Orgazmik fazda

 • Yukarıda belirtildiği gibi kasılmalar olur

 • Ateş basması tüm vücuda yayılır

 • Vücutta buluna hemen hemen bütün kaslar kasılır

 • Orgazm esnasında kişinin beyin dalgalarında değişimler görülür

 • Ürethradan (mesanenin dışa açıldığı yer) sıvı salgısı olur.Bazı yazarlar bunu kadının boşalması olarak tanımlar

 • Kadının yüz kasları da kasılır ve sanci acı duyarmış gibi bir görüntü yaratır.

 • Orgazmın tam zirve noktasında kadın vücudu kaskatı kesilir.

4. Çözülme fazı:

orgazm çözülme fazı
çözülme fazı

Önceki fazlarda gerçekleşen değişimlerin normale dönme sürecidir.

 • Eğer seksüel uyarı devam ederse kadın daha fazla sayıda orgazm yaşayabilir

 • Vajina normal dinlenme halindeki durumuna döner

 • Memeler, büyük ve küçük dudaklar ile rahim normal renk, boyut ve pozisyonuna döner

 • Klitoris ve meme uçları hassaslaşır ve ağrıya duyarlı bir hal alır.

 • Ateş basması kaybolur

 • Hızlı soluk alıp verme ve terleme görülür

 • Kalp hala daha hızlıdır

Kadınlar erkeklerden farklı olarak cinsel uyarı devam ettiği sürece orgazm olabilirler. Oysa erkeğin yeniden orgazm olabilmesi için yaklaşık 30 dakikalık bir süreye ihtiyacı vardır.

Orgazm olmamasına anorgazmi adı verilir. Bu durum anksiyeteye yol açar ve sonuçta kişinin kendi kendine olan saygısı yitirmesi ve depresyon ile sonuçlanabilir. Saf orgazmik disfonksiyon kadınlarda nadir olarak görülür. Her ilişkide orgazm yaşanacak diye bir kural yoktur. Zaman zaman orgazm olmaması son derece normal bir durumdur. Orgazm olmaması ile beraber cinsel isteksizlik ve disparonia olması önemlidir. Eğer kişi partneri ile orgazm yaşayamıyor ise bu o kişiye karşı olan ilgi kaybından dolayı olabilir. Bu tür kişiler genelde başka bir partner veya mastürbasyon ile orgazma ulaşabilirler.

Orgazm bozuklukları 3 kategori altında incelenebilir:

 1. Rastgele (Random) anorgazmi: Zaman zaman orgazm yaşanamaması
 2. Koital anorgazmi : Cinsel birleşmede orgazm olmaması ancak mastürbasyon vb. gibi yöntemler ile orgazma ulaşılması
 3. Erken orgazm: Kadınlarda çok nadir olarak görülür. Bu pek çok kadın için yakınılacak bir durum değildir. Çünkü kadınlar erkeklerden farklı olarak arka arkaya pek çok kez orgazm olabilirler.
orgazm olamayan kadın
Orgazm

Orgazm bozukluklarının %5”den daha azında altta yatan organik bir sebep bulunabilir. En sık karşımıza çıkan sebepler diabet, alkolizm, nörolojik bozukluklar ve nörolojik ilaç kullanımıdır. Psikolojik etkenler ise travma, problemli bir çocukluk geçirilmiş olması, düzenli ve sağlıklı bir aile yaşantısının olmaması, ergenliğe geçiş döneminde problemli ve tramvatik cinsel deneyimlerin yaşanması ve cinsel kimlik çatışmaları sayılabilir.

Peki orgazm kadının mutluluğu için gerekli midir ? Özellikle ülkemizde milyonlarca kadın orgazmın ne olduğunu dahi bilmeden mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Ancak eğer orgazmı yaşasalardı hayatları muhtemelen daha keyifli olacaktı. Orgazm normal bir vücut fonksiyonudur. Eğer kadın orgazm yaşamıyorsa ilişki sonrası kendini huzursuz hissedebilir. Çünkü pelvik organlarda toplanan kan rahatsızlık oluşturabilir. Bazı yayınlarda orgazm yaşamadan cinsel ilişkiyi bitiren kadınlarda bel ve sırt ağrılarının görüldüğü bildirilmektedir.

Özellikle son zamanlarda gerek görsel gerekse yazılı basında konu ile ilgili haberlerin yer alması orgazmı bilmeyen kadınların aklını karıştırmaktadır. Sürekli duyduğu bu olayı yaşayamamanın getirdiği stres nedeni ile pek çok çiftin cinsel hayatları zedelemekte ve sonuçta olumsuz olaylar görülebilmektedir. Bu nedenle pek çok kadın orgazm olmasa bile orgazm taklidi yaparak partnerini kandırma yoluna gitmekte bu da olayı bir kısır döngüye sokmaktadır.

Orgazm problemi yaşayan kadınların bunu gurur meselesi yapmadan ilgili merkez ve kişilere müracaat etmeleri hem kendilerini hem de partnerlerini memnun edecek sonuçlar doğurabilecektir.

Orgazm Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Artık uzmanlarca da resmen onaylandı! Orgazm sizi sadece zevkin doruklarına çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda sağlığınızı da pozitif anlamda maksi

mum derecede etkiliyor. Yani özetle, orgazmın regl sancılarından uykusuzluğa kadar pek çok hastalığa iyi geliyor… Nasıl mı? Cevabı aşağıdaki yazıda….

1.Orgazm bir erkeğin hayatını kurtarabilir

‘Bu gece benimle sevişmezsen öleceğim!” Bu cümle yatakta partneriyle kavga eden bir erkeğin ağzından dökülmüş gibi görünebilir. Ancak belki inanmayacaksınız ama bilim adamları bu cümlenin anlam açısından doğru olduğunu söylüyor.

orgazm olmak için ilişkiye katılın
Mutsuz erkek

Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, orgazm oranı yüksek kişilerin orgazm olmayan kişiye göre daha düşük bir ölüm riski taşıdıklarını göstermiş. 10 yıl süren araştırma, haftada ikiden fazla orgazm olabilen erkeklerin ayda sadece birkaç kez orgazm olan erkeklere göre yüzde 50 oranında daha az ölüm riski taşıdığını kanıtlamış. Yine orta yaştaki erkekler üzerinde yapılan uzun araştırmalar, erkeklerin orgazm esnasında kalp krizi riskini azalttığı bilinen DHEA isimli bir hormon salgıladıklarını göstermiş. Tüm bu bilgiler ışığında herhalde orgazmın gerçekten hayat kurtardığını söyleyen bir kişiye siz de hak verirsiniz. Artık siz de ‘Biliyor musunuz, Ayşe dün gece hayatımı kurtardı! Nasıl mı? Tabi ki benimle sevişerek…” gibi Amerikan esprileri yapabilirsiniz…

2-Orgazm, kansere karşı savunmanızı güçlendirir

Uzmanlar, düzenli seksin, (özellikle meme ucu bolca okşandığında) kanser riskini azalttığını söylüyor. Çünkü laboratuvar ortamında yapılan araştırmalar, seks esnasında göğüs kanseri hücrelerini baskılayan oxytocin isimli hormonun salınımının arttığını gösteriyor. Göğüs masajının lenf akışını artırdığı ve zararlı maddeleri dışarıya attığı biliniyordu. Yine annelerin çocuklarını emzirmelerinin de onları göğüs kanserinden koruyan bir faktör olduğu tespit edilmişti. Bu durumda aklınıza ‘Peki bebeği olmayan kadınlar kanserden korunmak için ne yapacak?” sorusu gelebilir. İşte bu sorunun cevabı ise göğüs uçlarının bolca okşandığı seks!

3-Orgazm regl ağrılarını önler

Kadınların yüzde 10”u, ağrılı regl dönemi, ağrılı cinsel ilişki, regl öncesinde karın ağrısı, sırt ağrısı, enerji azlığı gibi etkileri olan endometriozisten muzdarip. Yine çoğu kadın regl döneminde endometriozis kaynaklı olmasa da çeşitli ağırlar çekiyorlar. Amerika’da 2 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırma mensturasyon döneminde seks yapan kadınların regl dönemini daha rahat geçirdiğini göstermiş. Yani özetle orgazm, menstural yıkıntıyı azaltarak ağrıların azalmasına da yardımcı oluyor.

 Birden çok Orgazm

Kadınların yüzde 14”ü peş peşe orgazm yaşarken, erkeklerin bunu yaşama oranı daha düşük. Erkekler orgazm yaşandıktan vücutlarının yeniden hazırlanma süreci yaklaşık 30 dakika sürüyor ve yaşlandıkça bu süre azalıyor. Ancak gerek kadının gerekse erkeğin göstereceği çabayla bunu yaşamak hiç de zor değil aslında.
Partnerine ikinci orgazmı yaşatmak için kadının acele etmemesi gerekiyor.

Çünkü yukarıda da söylediğimiz gibi erkeklerinin vücutlarının ikinci orgazma hazırlanması 30 dakikayı buluyor. Ayrıca bazı erkekler orgazmdan sonra penislerine dokunulmasından hiç hoşlanmazlar. Eğer partneriniz bu kategoriye girmiyorsa, ikinci sevişmeye hazırlık için dokunarak ve oral seksle onu uyarabilirsiniz. Erkeğin de kadın gibi aceleci davranmaması gerekiyor. Kadınların ikinci orgazmı yaşaması için fiziksel engelleri olmasa da bir defa orgazm yaşadıktan sonra huzur ararlar ve yeniden cinsel arzularının uyanmasını isterler. Küçük öpücükler ve okşamalar kadının uyarılmasına yardımcı olabilir.

Aynı anda orgazm

Aynı anda orgazma ulaşmak, çok keyifli olsa da bir o kadar zordur. Ancak birbirlerini iyi tanıyan çiftler böyle bir zevki yaşayabilirler. Aynı anda orgazm yaşamak için aceleci davranmamak, ön sevişmeyi uzatmak, partnerinizin ve kendi vücudunuzun verdiği sinyalleri iyi algılamak gerekir. Erkeğin kısa sürede orgazma ulaşması, bunu zorlaştırıyor. Ancak vereceğimiz önerilere uyarak bunu yaşayabilirsiniz. Kadının duyarlı noktalarını, nelerden zevk aldığını iyi bilmesi ve erkeği buna göre yönlendirmesi gerekir.

Erkekler genellikle penislerinin okşanmasından ve oral seksten büyük zevk alırlar. Bu uyarılmalar, erkeğin orgazma ulaşmasını çabuklaştırır. Bu yüzden, kadınların bu tür uyarmalardan uzak durması gerekir. Erkeğin yapması gerekenlere gelince, erkekler öncelikle, ön sevişmenin önemini kavramalı. Uzun öpüşmeler, okşamalar kadının kendini rahat hissetmesini sağlayacaktır ki, bu da orgazm için çok önemli. Ayrıca aceleci davranmamalı ve ilişkiye geçmek için vajinanın nemlenmesini bekleme.

 

Birlikte Orgazm

Kadınların ve erkeklerin cinsel yanıtlarının fizyolojisinde bazı farklılıklar vardır. Genellikle erkekler daha çabuk, kadınlar daha yavaş uyarılırlar. Yaşları ilerledikçe erkeklerin uyarılması biraz uzar, kadınlar ise yasları ve cinsel deneyimleri arttıkça daha hızlı uyarılmaya başlarlar. Çoğu erkek için en uyarıcı durum, cinsel birleşmedir. Kadın orgazmının tetiğini çeken klitoris ise, cinsel birleşme sırasında uyarılmaya uygun bir yerde ve konumda değildir.

Bu nedenle de cinsel birleşme sırasındaki dolaylı cinsel uyarılar, çoğu kadının orgazm olması için yeterli olmaz. Birçok kadının orgazmı için, cinsel birleşmeden önce klitorisin doğrudan uyarılması, bazı kadınlar için de cinsel birleşme sırasında da klitorisin doğrudan uyarılmasının sürdürülmesi gerekir. Genellikle erkekler hızlı, sert ve dikey hareketleri daha uyarıcı bulurken, kadınlar yavaş, yumuşak, yatay ve kesintisiz uyarıları tercih eder.

Elbette, iki insan arasındaki cinsellik, fizyolojik özelliklerin çok ötesinde birçok faktörden etkilenir. Ancak cinsel davranışlarımız sonucunda oluşan cinsel yanıtlar, fizyolojik temele dayalıdır. Cinsel ilişkiyi, sevişmeyi , bedensel fizyolojimiz, kişisel durumumuz kadar cinsel esimizle genel ilişkimiz de etkiler. Ayni zamanda iyi bir cinsel ilişkinin nasıl olması gerektiği hakkındaki düşüncelerimizin de hem sevişmemize etkisi vardır, hem de cinsel yaşantımızı değerlendirmemize.

Birçok kişi, birçok çift, iyi bir cinsel ilişkide eslerin mutlaka birlikte orgazm olmaları gerektiğine inanır. Oysa, kadın ve erkek cinsel yanıtlarının fizyolojik farklılığı, kişilerin orgazm olacakları ani tam olarak belirleyememeleri, birbirlerinin yanıtlarını tam olarak ve anında bilememeleri gibi birçok nedenle, çiftler nadiren ayni anda orgazm olurlar .

Kaliteli Orgazm İçin Çiftler Birbirini Tanımalı

Ancak birbirlerini çok iyi tanıyan çiftler, arada bir birlikte, ayni anda orgazm olur. Ayrıca birlikte orgazm olmak, iyi bir cinsel ilişki için zorunlu ya da daha çok zevk almak için gerekli de değildir. Ama birlikte orgazm olmanın mutlaka gerekli olduğu düşüncesi, birçok insanın kendi cinsel ilişkilerinden hoşnutsuz olmasına neden olur. Birçok çift cinsel yaşamlarını bu yanlış inanış yüzünden doyumsuz olarak değerlendirebilir.

Saatlerce sevişebiliriz, cinsel birleşme dakikalarca sürebilir. Ancak orgazm saniyeler süren bir cinsel yanıttır. Orgazm sırasında, çevremize olan farkındalığımız geçici olarak bozulur, azalır. Kendi bedenimizden aldığımız cinsel hazza odaklanırız. Orgazm olma anında bir kişinin, kendisinin veya cinsel esinin davranışlarını, cinsel yanıtlarını izlemesi pek de kolay değildir. Dolayısıyla bir yandan orgazm olurken, bir yandan cinsel esimizin orgazmından ayrı bir keyif almamız da pek söz konusu olamaz.

Üstelik sevişme sırasında, ayni anda orgazm olma beklentimiz nedeniyle, kendimizin ve cinsel esimizin cinsel yanıtlarıyla gereğinden fazla ilgilenmemiz, sevişmenin keyfini kaçırabilir. Hem bizi sevişen kişi olmaktan çıkarıp, sevişmenin gözlemcisi haline getirebilir, hem de birlikte olması hedeflenen orgazmı kişisel olarak da yok edebilir .

Orgazm yanıtı, kendimizi sevişmeye bıraktığımızda, başka bir şeye değil yalnızca sevişmeye ve aldığımız cinsel hazza odaklandığımızda, kendiliğinden ve kolayca gelebilecekken, cinsel esim orgazm olacak mi kaygısıyla bozulup kaybolabilir.

İki insan arasındaki cinsellik, fizyolojik yanıtlar temelinde gelişen, çok boyutlu ve keyifli bir süreçtir. Gerçek dışı beklentiler ve yanlış inanışlar, cinsel doyumumuzu olumsuz etkilemekten başka bir ise yaramazlar.

Zevkin Anahtarı Kaslar

Birçoğunuz vücudunun erojen bölgeleri olduğunu bilir ancak bunları keşfetmeye çalışmaz. Ama bilmelisiniz ki bu bölgeleri keşfettikçe cinsel hayatınız monotonluktan kurtulacak ve seksten daha fazla zevk almaya başlayacaksınız.
Vücuttaki dört kas grubunu keşfedip bunları geliştirerek seks hayatınızda köklü bir değişim yaratabilirsiniz. Bu kas grupları:

PC Kasları

Bu kaslar belkemiğinden başlayıp pubik bölgeye kadar uzanan vajinal bölgeyi ve anüsü de kapsayan bir bölgeye dağılmıştır. orgazm sırasında çalışan bu kasların güçlü olması alacağınız zevki de doğru orantılı olarak etkiler.
PC kaslarını geliştirmek için sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kırın. Yerde olabildiğince düz bir şekil alın. Kaslarınızı yavaşça üç kere sıkın, sonra kendinizi bırakın ve rahatlayın. Bu hareketi alışma evresinden sonra on kez daha deneyin ve günde iki kere uygulayın. Bu hareketi ayrıca otururken ya da ayaktayken de yapabilirsiniz. Bu kasları kullanarak seksten daha fazla zevk alabilirsiniz. Erkek ereksiyon halindeyken PC kaslarını sıkıştırarak onun daha uzun süre ereksiyon halinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Destek Kasları

Bunlar rahime destek veren kaslardır. Bu kasları çalıştırarak orgazmdan daha çok zevk alabilirsiniz. Eğer bu kasları kontrol ederseniz rahim kasının vajinanın derinliklerine kadar uzanan bir zevk verdiğini hissedersiniz. Bu kasları bisiklet çevirme pozisyonuna gelip ve yere sıkıca basarak çalıştırabilirsiniz. Bu pozisyon rahminizin vajina duvarlarının ters yönünde hareket etmesini sağlar. Uzanır pozisyonda ise vajinanızdan hava çıktığını hissedebilirsiniz. Eğer birinci denemede hiçbir şey hissetmiyorsanız hemen pes etmeyin, denemeler devam ettikçe hissettiğinizi göreceksiniz.

Orgazm için zevkin anahtarı kaslar
Zevkin Anahtarı Kaslar

Diyafram

Cinsel ilişki sırasında düzenli nefes alıp vermek çok önemlidir. Nefesinizi uzun süre tutuyorsanız zevk almanız güçleşir. Eğer orgazm olma sorunu yaşıyorsanız bu nefes almayı bilmemenizden kaynaklanıyor olabilir. Çoğu kişi orgazm olamadan yorulduğunu hisseder. Bunu önlemek için doğru nefes almayı öğrenmek gerekir. Diyafram nefesi almak ve nefesinizi düzenlemek için sırt üstü uzanarak elinizi karnınızın üzerine koyun. Ağzınızdan yavaşça nefes verin, sonra nefes vermeyi hızlandırın. Bunları yaparken elinizin karnınızın üzerinde iniş çıkışlarını hissediyor olmalısınız. Şeklinizi bozmadan iki üç kere derin nefes alıp verin, hemen ardından birkaç dakika normalde aldığınız gibi soluyun. Sonra tekrar abartılı şekilde soluk alıp verin. Seks sırasında orgazma yaklaştığınızı hissettiğinizde diyaframınıza doğru nefes verip orgazmı daha güçlü yaşayabilirsiniz.

Pelvis kasları

Bu kasları çalıştırarak zevkin doruklarına çıkabilirsiniz. Mesela dizleriniz kırık durumda yere bakar bir pozisyondayken vajinal kanalınız kısalır. Sırt altındaki kaslarınızı kullanarak vajinanızın ön duvarının partnerinizin penisiyle birleşmesini sağlayabilirsiniz. Pelvis kaslarınızı kalçaya yakın kasları çalıştırıp güçlendirmek için kullanın. Sırt üstü dizleriniz bükük pozisyondayken bacaklarınızı birbirinden ayrı bir şekilde omuz hizasına getirin. Yavaşça pelvis kısmınızı yukarı doğru kaldırın. Bu hareketi yavaş ve düzgün bir şekilde 20 kere tekrarlayın. Bu egzersiz sayesinde karın kaslarınız hiç olmadığı kadar güçlenecektir.

Kadında Orgazm Nasıl Olur?

Cinsel uyarılma ve takip eden orgazm, Masters ve Johnson’un 1966′da gönüllü bireylerde yaptıkları orijinal çalışmada hem erkekler, hem de kadınlarda ayrıntılı olarak incelenmiştir ve dahası, bu orijinal çalışmayı günümüze kadar daha ayrıntılı olan bir çalışma takip etmemiştir. Cinsel uyarılma ve orgazm ile ilgili bilgilerimizin tümüne yakınını bu iki bilim adamının çalışmasından edindiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Orgazm Nedir?

Orgazm olgusunu tarif etmek zordur. Orgazm, çeşitli cinsel uyaranlarla beynin uyarılması ile başlayan ve uyaranların etkisiyle kişide hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan bir “histir”.

Orgazm oluşumu için en önemli uyaran dokunsal olanlar olmasına karşın (cinsel ilişki ve kendi kendini tatmin dokunsal uyaran türleridir) sadece görsel veya işitsel uyaranlarla orgazm olunması da özellikle kadınlarda imkan dahilindedir.

Orgazmın İşlevi Nedir?

Orgazm oluşumu için cinsel uyaranlarla cinsel birleşmeye hazırlanan beden ve ruh ikilisi, kendi kendini tatminle veya cinsel ilişkiyle kişinin haz almasını sağlamaktadır.

Erkekte orgazm sperm kanallarının açılarak spermin dışarı boşalmasını sağlar ve bu nedenle orgazm erkeğin üreme işlevlerinin çok önemli bir parçasını oluşturur.

Bilimsel olarak gebelik oluşması için kadının orgazm olmasının şart olduğu şeklinde bir bilgi yer almamakla beraber son veriler orgazm esnasında oluşan rahim kasılmalarının spermlerin Fallop tüplerine daha kolay geçtiğini göstermektedir.

Orgazma Giden Yolda Kadın Cinselliğinin Evreleri

Masters ve Johnson yaptıkları çalışmalarda kadında cinsel uyarılmayla başlayan ve orgazm ile sonuçlanan sürecin dört ayrı evreye bölünebileceğini saptamışlardır. Gerek normal cinsel işlevlerin anlaşılması, gerekse cinsel işlev bozukluklarının sınırlarının çizilebilmesi açısından bu evreleme kendini tanımak isteyen bir kadının olduğu kadar, konuyla ilgilenen diğer kişilerin de faydalanabileceği net bilgiler içermektedir.

Bu evrelere göre kadın cinsel ilişki esnasında aşağıdaki evrelerden geçer

 • Uyarılma Evresi
 • Plato Evresi
 • Orgazm Evresi
 • Çözülme Evresi

Bu evreler kadında ve erkekte oldukça benzerdir. Her bir evrenin devam etme süresi kadından kadına bariz değişiklikler gösterebilir ve birbirini ardı ardına takip eden bu evrelerden biri yaşanmadan diğerine geçiş olamayacağı kabul edilir.

kadınlarda orgazm evreleri

Bu evre cinsellik dürtüsünün kişide cinselliği yaşama ihtiyacı ortaya çıkarmasıyla başlar. Kişide hayali veya gerçek uyaranlar cinsellik arzusunu ortaya çıkarmıştır. Kadın fiziksel (partneri veya kendisi tarafından direkt uyarılma) veya psikolojik (görsel, düşsel ve benzeri uyaranlarla uyarılma) olarak uyarıldığında ortaya çıkan cinsellik yaşama arzusuyla başlayan evredir.

Cinsellik arzusu ortaya çıktığında eğer bu arzu engellenmezse tüm bedende cinselliğe hazırlık için değişiklikler başlar. Kadının vajinal salgıları cinsel uyaranın başlamasıyla saniyeler içinde belirgin olarak artar, vajina girişindeki Bartholin salgı bezleri faaliyete geçer. Klitoris ve dudaklarda büyüme ve şişme, göğüs bölgesinde ve memelerde kızarma meydana gelir. Vajina uzar ve genişler, dış dudaklar birbirinden uzaklaşır, rahim yükselir.

Genital sistemdeki bu değişikliklerin genel amacı kadının bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır.

Orgazm Kalp Atışlarını Hızlandırır

Kadında bu evrede kalp atışları hızlanır ve solunum sayısı artar, kan basıncı yükselir. Vücuttaki kas grupları kasılmaya başlar. Memeler ve meme uçları da büyüyerek daha belirgin hale gelir. Bazı kadınlarda yüzde, boyunda ve göğüste kızarmalar meydana gelir.

Erkekte uyarılma evresi penisin ereksiyonu (sertleşmesi) şeklinde gerçekleşir.

Uyarılma evresinin temel amacı kadının bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır. Genital bölgedeki bu değişikliklerin tümü bölgede kan akımının belirgin bir şekilde artması sonucunda ortaya çıkar.

Bu evrede cinsel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır. Cilt değişiklikleri daha belirgin hale gelir, memeler ve meme uçları daha fazla dikleşir. Dudaklar da daha çok şişerek koyu kırmızı bir renk alırlar. Vajinanın alt 1/3′lük kısmı şişip kalınlaşarak “orgazmik platform” adlı yapıyı meydana getirir. Rahim tümüyle yukarı çıkmıştır. Vajinanın üst kısmında genişleme ve uzama meydana gelir.

Yeterli uyaran olduğunda bu dönem orgazmla son bulur.

Erkeklerde Orgazm Sırasında Sıvı Akışı

Erkekte plato evresinde penisten berrak ve kaygan bir sıvı gelir. Bu sıvının içinde az sayıda canlı sperm bulunabileceğinden kadının erkek boşalmadan bile (”geri çekme” yönteminde olduğun gibi) gebe kalması imkan dahilindedir.

Plato evresi cinsel ilişkinin en aktif dönemlerinden biridir ve uyarılmayla başlayan cinsellik dürtüsü ve takip eden cinsellik dışavurumu (kendi kendini tatmin veya cinsel ilişki) bu evrenin sonunda orgazmla sonuçlanır.

Plato evresinin dıştan gözlenebilen en önemli özelliği orgazm evresine yaklaşıldıkça bir önceki evrede büyümüş olan klitorisin küçülme eğilimi göstermesidir. Plato evresinin sonlarına gelindiğinde klitoris orijinal boyutunun yarısına kadar küçülebilir. Bu küçülme, orgazmın yaklaştığını gösteren önemli bulgulardan biridir. Bu evrenin süresi kadından kadına, hatta bazen aynı kadında bir cinsel eylemden diğerine belirgin değişiklikler gösterebilir.

Orgazm evresi, önceki evrelerde “artmış olan gerginliğin boşaltılması” şeklinde tarif edilebilir. Orgazm esnasında vajina, perine, anüs ve orgazmik platformda yer alan kaslardan kaslarda istemsiz ve şiddetli kasılmalar ortaya çıkar. Bu kasılmalar ortalama 0.8′er saniyelik aralıklarla ortaya çıkarlar ve toplam dört saniye kadar kısa sürebilecekleri gibi, 15 saniye kadar uzun da sürebilirler. Kasılmalara vajinanın daha da genişleyerek boyunun uzaması eşlik eder ve nihayet rahimde de kasılmalar ortaya çıkar. Rahim kasılmaları bazı kadınlar tarafından belirgin şekilde hissedilirler.

Yukarıda bahsedilen kasılmalar kadının orgazm hissi yaşamasını sağlar.

Orgazm oluştuğunda cilt kızarıklığı en üst seviyeye ulaşır. Kadının yüz kasları da kasılır ve acı çekiyormuş gibi bir görünüm arz edebilir.

Orgazm esnasında kadın vücudu adeta “kaskatı kesilir”. Kalp hızı, solunum hızı ve kan basıncı yüksek seyretmeye devam ederler. Kadınların çoğu bu aşamada bel bölgesinde, “beyinlerinde” ve genital bölgelerinde değişik bir karıncalanma hissinden bahsetmişlerdir.

Refrakter Periyod

Orgazm sonrası erkeklerde oluşan refrakter periyod (cinsel uyaranlara kayıtsız kalınan, yani yeni bir cinsel ilişkiye başlamanın mümkün olmadığı dönem) genç erkeklerde bir kaç dakika sürerken, daha ileri yaşlarda birkaç saate kadar çıkabilir. Bu süre bireyler arası belirgin farklılıklar gösterebilir.

Kadınlarda genellikle refrakter periyod yoktur veya çok kısadır ve kadınlar ardı ardına defalarca orgazm olabilirler.

Kadınların yalızca az kısmı vajinal yolla orgazm olabilir. Birçok kadında, orgazma ulaşmak için direkt klitoris uyarısı gereklidir.

Orgazmla birlikte uyarılma evresinde biriken tüm gerginlik kaybolur. Kişi beyinden orgazm esnasında salgılanan endorfinlerin (”mutluluk hormonları”) etkisiyle gevşer ve kendini iyi hisseder. Takiben uyarılma evresinde ortaya çıkan değişikliklerin tümü “çözülerek” geri döner. Tüm bu geri dönüş süreci 5-10 dakika sürer. Çözülme evresinde tüm değişiklikler geri döner. Kadınların çoğunda orgazm sonrası klitoris ve meme uçları hassaslaşır ve ağrıya duyarlı hale gelir.

Gebelikte Orgazm Nasıl Olur?

* Anne adayı hamilelikte orgazm olamaz diye bir şey var mı?


Böyle bir şey yoktur. Aksine önceden sağlıklı bir cinsel yaşamı olan kadınlar gebelik döneminde cinselliklerini aynen yaşamaya devam edebilirler. Hatta genital organlara giden kan akımının gebelikte artması çoğu kadının orgazmı bu dönemde daha da güçlü
yaşamasını sağlayabilir.

* Anne adayı hamilelik döneminde nasıl kolay orgazm olabilir?

Kadın orgazmı karmaşık bir olgudur ve orgazm olmak için kadının ruhsal dünyasının sağlıklı olması, kaygı ve endişeden uzak olması çok önemlidir. Doktorundan bebeğinin sağlıklı olduğu bilgisini alan kadın çoğu durumda mutludur ve bu durum cinsel yaşamına olumlu olarak yansır. Yine eşinden gebelik döneminde pozitif enerji alan kadın gebelik döneminde cinselliğini eşiyle birlikte yaşamaya devam edebilir.

gebelikte orgazm nasıl olmalı
Pregnant woman / Hamile kadın

* Kolay orgazm için anne adayına önerilebilecek pozisyonlar var mıdır? Varsa bunları anlatabilir misiniz?

Her kadının uyarılmasının en kolay olduğu pozisyon farklıdır. Çoğu kadın erkeğin üstte olduğu pozisyonda veya kendisinin üstte olduğu pozisyonda daha kolay uyarılır. Gebelikte büyüyen rahim bazı pozisyonların uygulanmasını zor ve hatta sakıncalı hale getirebilir. Bebeğin (yani rahimin) hiçbir şekilde baskıya uğramayacağı ve kadının en iyi uyarılabildiği pozisyonu çiftler beraberce keşfedebilirler.

* Orgazmın bebeğe zararı var mıdır? Örneğin rahim kasılmaları

Normal bir cinsel ilişki esnasında ve özellikle orgazm oluştuğunda rahimde kısa süreli kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar gebe olmayan ya da gebeliğin ilk aylarında olan kadın tarafından genellikle hissedilmezler. Ancak rahimin büyümesiyle özellikle ikinci trimesterden (ikinci üç aylık dönemden) itibaren bu kasılmalar anne adayı tarafından belirgin bir şekilde hissedilir.

Bu rahim kasılmaları esnasında bebeğin hareketleri geçici olarak azalır. Normal seyreden bir gebelikte bu kasılmaların bebeğe herhangi bir zararı sözkonusu değildir. Kasılmalar bittikten kısa bir süre sonra genellikle bebek hareketleri artmış bir şekilde yeniden başlar. Bu konuda tecrübesi ya da bilgisi olmayan anne adayında kasılmalar ve bebek hareketlerinin azalması endişe kaynağı olabilir.

* Kimi kadınların hamilelik döneminde, seks yapma arzunun arttığı söyleniyor? Doğru mu? Neden?

Kadınların cinsel yaşamları onların ruh dünyasıyla yakından ilgilidir. Genel olarak söylemek gerekirse özellikle ilk trimester de kadının gebeliğe adaptasyon sürecinde cinsellik dürtüsü yani libido azalır, ancak gebeliğe adaptasyon gerçekleştiğinde bazen artmış olarak geri döner. Libido artışını bir yandan kadının gebeliğe bakış açısının olumlu olmasının onda yarattığı olumlu ruhsal değişikliklere, öte yandan genital bölgedeki kanlanmanın artmasıyla açıklayabiliriz.

* Hamilelikte seksin özel bir olay olmasında, hormonların da büyük rolü var.

Vajina girişinde kan dolaşımı hızlanır ve o bölge yumuşayarak penisin girişini kolaylaştırır. Birçok hamile kadında klitoris büyür ve uyarılma daha çabuk gerçekleşir. Bu doğru mu? Doğruysa biraz daha açıklayarak anlatır mısınız?

Kadın orgazmı çoğu kadında klitorisin uyarılmasıyla gerçekleşir. Gerçekten de gebelik başlar başlamaz genital bölgedeki tüm organlarda ve böylece klitoriste kanlanma oldukça artar. Cinsel eylemin başlamasıyla genital bölgenin kayganlaşmasını sağlayan Bartholin bezi ve diğer salgı bezleri de bu kanlanma artışının etkisiyle daha iyi çalışırlar. Bu da cinselliğin iyi yaşanmasına çok önemli katkılarda bulunur.

* “Yapılan araştırmalarda, hamilelik öncesinde (özellikle ilk hamilelik öncesinde) hiç orgazm olmamış bazı kadınların hamilelik sırasında ilk kez orgazm oldukları ortaya çıkmıştır.” Doğru mu? Bunun nedeni nedir?

Bu konuyla ilgili yapılmış çok az çalışma olmsıyla birlikte sonuç oldukça mantıklı. Yine yukarıda anlatacaklarımıza dönecek olursak kadın genital sisteminde cinselliğe etki eden faktörlerin (klitorise giden kanın artması, salgı bezlerinin daha iyi çalışması gibi) olumlu yönde gelişmesi hiç orgazm yaşamamış bir kadının bile orgazm yaşamasını sağlayabilir.

Burada hemen belirtilmesi gereken noktalardan biri erkeğin tutumunun kadın cinselliğine ve orgazmına katkısı. Erkeğin orgazm olması bazen saniyelerde bile gerçekleşebilirken kadının uyarılması ve orgazm olması bazen çok uzun sürebilir. Çoğu erkeğin bu süreyi beklemekte isteksiz olması kadının genel olarak orgazm yaşayamamasının bir nedeni. Gebelikte bu olumlu etkenler kadının orgazm olma süresini de kısalttıklarından kadının daha kolay orgazm olmasına katkıda bulunabilir.

* Orgazm, hangi durumlarda doğum sancısını başlatabilir? Böyle bir durumda ne yapmak gerekir?

Orgazm rahimde kısa süreli kasılmalara neden olabilmektedir. Miyadına ulaşmamış bir rahimde bu kasılmaların doğum sancısına ulaşma olasılığı düşük. Öte yandan erkek orgazmıyla birlikte vajinaya boşalan meninin içinde bulunan prostaglandin adlı maddeler rahim ağzının olgunlaşmasına ve kasılmalara duyarlı hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu iki faktör miyadına gelmiş bir gebelikte beraberce etki ederek zaten yakında başlayacak olan doğumu tetikleyebilir ve çoğu durumda da öyle olmaktadır.

Bizim cinsel yaşamı bazı durumlarda kısıtlamamızın nedeni işte bu. Çoğul gebelik taşıyan, erken doğum riski yüksek olan, kanaması olan, suyu gelmiş olan anne adaylarında bu iki mekanizma (kadın orgazmının rahimde kasılma yaratması ve erkek orgazmıyla birlikte meniden vajinaya geçen prostaglandin maddeleri) doğum eyleminin başlamasına neden olabilmektedir.

*Ve tabii ki sizin “Bu konuda özellikle belirtilmesi gerekir” dediğiniz diğer noktalar…

Kadınların cinsel yaşamı oldukça karmaşıktır. Anne adaylarının bir kısmı gebelik döneminde kendilerinde ortaya çıkan değişiklikleri (kilo alma, çatlaklar, şişlikler) onların güzelliklerine vurulmuş bir darbe olarak kabul etmektedirler. Eşlerinin tutumu da bu yanlış inancı güçlendirebilmektedir. Öncelikle kabul edilmesi gereken doğum sonrası her şeyin değişeceğidir.

Anne olmak gibi muazzam bir ödülün bir bedeli vardır. Bu bedel anne adayının uygun kilo alması, çatlak önleme stratejilerini uygulaması gibi önlemlerle azaltılabilir, ancak bazı kalıcı değişiklikler mutlaka olacaktır. Eşlerin olumlu tutumu anne adayının bu dönemi mutlu geçirmesine önemli katkılarda bulunacaktır.

 Erkek Orgazmı Farklı mı?

Masters ve Johnson”un kadınlarda birkaç farklı orgazm kalıbı bulunduğu, buna karşılık erkeklerde yalnızca tek tip orgazm görüldüğü yolundaki tezi genellikle kabul görmüştür. Ancak bugün, bunun geçerli olmadığı yolundaki görüşler vardır. Bazen boşalmadan önceki coşkulanma o kadar yoğun olabilir ki, adeta uzunca bir orgazm gibidir; bu durumda bizzat boşalma, sürece herhangi bir şey eklemediği gibi artık doruğu değil, doruktan inişi oluşturur.

Bundan başka erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi çoklu orgazma rastlandığı iddia edilmektedir. Erkek, arka arkaya ılımlı orgazmları andıran doruk noktaları yaşamakta ve ancak bunların sonuncusunda boşalmaktadır. Erkekler için geçerli olduğu öne sürülen bir başka orgazm kalıbı da, boşalımın bitmesinden sonra bile kesilmeyen sürekli havsala kasılmalarıdır. Bu kasılmalarla birlikte duyulan yoğun haz, bazen boşalma sırasında duyulan haza eşit kıvamda olabilmektedir.

Sık sık eşanlamlı olarak kullandıkları halde, boşalma ve orgazmın iki ayrı olgu olarak ele alınmasının yararlı olduğu kabul edilir. Boşalma, meninin penisten fışkırmasını içeren fiziksel sürecin adıdır. Oysa orgazm, insanın hissettiğidir. Genellikle ikisi birlikte gerçekleşir, yani insan bir yandan boşalırken bir yandan da müthiş yoğun bir hazza kapılır. Ancak bunlardan herhangi biri, diğeri olmaksızın da gerçekleşebilir. Bir erkek boşalmadan da orgazmlar yaşayabilir. Bazı erkekler kendilerini buna alıştırmışlar ve kadınlarda olduğu gibi çoklu orgazmlar yaşayabilmektedirler.

orgazm olmak için ilişkiye katılın
Mutsuz Erkek

Bazıları ise boşalmadan çok önce, çok yüksek duygusal doruklara ulaşabildiklerini bildirmişlerdir. Bu kişiler orgazmın ancak kasılmalarla gerçekleştiği şeklinde alışılagelmiş tanımı aşabilseler, bu duygusal dorukları da orgazm olarak niteleyeceklerini söylemişlerdir. Erkeğin boşaldığı, yani meni fışkırttığı, ama duygu düzeyinde pek bir hareket olmadığı durumlara daha çok rastlanmaktadır. Eğer bir insanın başına bu olay pek sık gelmiyorsa, bir sorun yok demektir. Ancak orgazmlarını güçlendirmek için uzmanlara başvuran erkeklerin sayısı çok az değildir.

Orgazm Olmak İçin İlişkiye Katılın

Doyum duygusunu arttırabilecek en temel adım, yaşanan cinsel ilişkiye tam anlamıyla katılmaktır. Pek çok insan, yaptığı işin beğenilip beğenilmeyeceğini ya da eşinin tatmin olup olmadığını düşünmekten kendi duyumlarına dikkatini veremez. Oysa bu yapıldığı takdirde alınacak haz kesinlikle artacaktır. Sevişme sırasında erkeklerin kendilerine uyguladıkları kontrolün biraz gevşemesi de doyum duygusunu güçlendirici bir etki yapabilir.

Hareket, soluma ve seslerini kısıtlayarak, pek çok erkek orgazmdan alacakları hazzı da sınırlamaktadır. Kasılarak, boşalma işlemini gerçekleştiren adaleleri güçlendirmek de orgazm sırasındaki duyumları daha yoğun olarak algılamaya yardımcı olabilir. Aslında Dr. Kegel tarafından kadınlar için geliştirilmiş olan bazı hareketlerin erkekler için de uygulanması mümkündür; bu şekilde kaslar güçleneceği gibi penis civarındaki kan dolaşımı da düzenlenecektir. Sertleşmenin, artan kan akımı ile gerçekleştiği düşünülürse, bu hareketlerin sağlayabileceği yarar da daha kolay anlaşılabilir.

Erkekler de farklı orgazmlar yaşayabilirler. Bazı orgazm türleri ancak “nöbete kapılma” olarak tasvir edilebilir. Ama orgazmın, haz duyumuna verilen yoğun bir tepki olduğu düşünülürse, bunda yadırganacak bir yan olmadığı hemen ortaya çıkar. Dr.Kinsey”e göre erkeklerin % 20”sinin ılımlı bir orgazmı olmaktadır; penisteki nabız atışı anormal güçlü değildir ve fışkırma yerine damlama söz konusudur. Erkeklerin % 45”i orgazmda kaskatı kesilir, bir ya da iki ayağında birden, ağzında, kollarında veya vücudunun başka noktalarında seyirme görülür.

Erkeklerin % 17 kadarının bacak kasları düğümlenir, ani seyirmeler, göz dalmaları ve penisin şiddetle sıçraması gözlemlenir. Yüzde 5 kadarı adeta “çılgınlaşır”, konuşmak ve gülmek de dahil olmak üzere değişik tepkiler verir, geri kalan yüzde ise, “aşırı titreme, çökme, beniz atması ve bazen bayılma” gibi tepkiler gösterirler. Bazıları boşalmadan sonra hareket devam edecek olursa müthiş acı çeker ve bağırabilirler.

Kadında Orgazm Olma Sorunu

kadında orgazm olma sorunu
Orgazm Olma Sorunu

Bu yazımı okumadan önce “frijidite” başlıklı bölümü okursanız, kavram bütünlüğü kazanırsınız. Çünkü frijidite ile, orgazm güçlüğü arasında ince bir çizgi vardır. Bu iki kavramı birbirine karıştırmamak gerekir.

Örneğin bir kadın güç orgazm olabilir ya da orgazm olmayabilir ama, asla frijit değildir. Yani duygularıyla, cinselliğe bakış açısıyla ateş gibidir, fakat orgazm güçlüğü çekiyor olabilir. Frijidite de bu duygular, henüz tetiklenmemiştir bile. Kadının içindeki erkeğe yönelme güdüsü, o erkeği beğenmek, onu bir arkadaş ve dost gibi görmek, konuşmaktan, yanında olmaktan hoşlanmak gibi duygulara dönüşmüştür ama, cinsel içerikli yaklaşım aklının ucundan bile geçmeyebilir.

Aslında pek çok kadın, sevdiği, aşık olduğu bir erkeği varsa, öteki erkekleri yukarıda tanımladığımız dost, arkadaş gibi görebilir. Bu doğaldır.

Orgazm güçlüğünün iki ana temel nedeni vardır. Biri erkeğiyle ilgili sorunlar (örneğin erkeğinin erken boşalması gibi), diğeri kendisiyle ilgili olanlar.

Kendisiyle ilgili olanlar da ikiye ayrılır. Bir organ yani vajina duyarsızlığı, öteki ise genellikle çocukluktan başlayarak yanlış eğitiminden, korkulardan şoklardan kaynaklanan duygusal ve psikolojik bastırılmış cinsel dürtülerinden kaynaklanır.

Psikolojide klasik bir deyim; “Soğuk kadın yoktur ama, kadınının ateşini yakamayan erkek vardır” formülü çok şeyi özetlemektedir.

Ayrıca vajinal duyarsızlığı etkileyen faktörler de vardır. Ancak geçmişte yaşanan olayların bilinçte ya da bilinç altında kalmış tortuları da, orgazm güçlüğü yaratabilir.

Bu konuda ayrıntılı bilgileri partneriniz ya da eşinize ilgili sorduğumuz soruları bize yanıtlayıp gönderdiğinizde, bilimsel yorumlarımız ve yol göstermelerimizle ve psikiyatrik bir yaklaşımla sizlere yardımcı olacağımıza inanıyoruz.

Orgazm İle İlgili Yanlış Bilinenler

orgazm ile ilgili yanlış bilinenler
Orgazm Rehberi

Kadın ve erkeklerin orgazm konusunda birbirlerini yanılttığı birtakım düşünce ve tutumlar içine girebildiklerine sık sık tanık olunur. Sonuçta ortaya çıkan yanılgıların, yaygınlık kazanmış olan bazılarının üzerinde durmak gerekir. “Eğer erkek yeterince dayanabilirse, her kadın orgazma gelebilir !” Bu iddia ancak kısmen doğrudur.

Uzun süren bir koitus’un sonunda erişilen doruk, teknik olarak orgazm sayılsa bile, hedefe varmak için girişilen acele ve endişe içinde, işin bütün zevki kaybolup gidecektir. Yazdığı kitaplar satış rekorları kıran ünlü fahişe Xaviera Hollander, en yoğun orgazmların, ilk 5 dakika içinde gerçekleştiğini söylemektedir. Aslında birçok bilimsel araştırma da bu iddiayı doğrulamaktadır. Dolayısıyla zevkli bir cinsel birleşmenin anahtarı, özenli ve uzun ön oynaşma süreci olmaktadır. ;

“Kadın gelmeye başlayınca, erkek mümkün olduğunca sert hareket etmelidir !” Oysa bunun tam tersi geçerlidir; erkek olabildiğince hareketsiz kalmalıdır. Ancak böyle olursa, hem kadın hem de erkek, kadının kasılan dölyolu kaslarının farkına ve hazzına varabilir.

Hollander, kendi kendilerini uyararak ulaştıkları orgazmların, niye cinsel birleşmede ulaştıklarından daha yoğun olduğunu soran çok sayıda kadının mektubuna verdiği cevapta, meseleyi, dölyolu kaslarının kasılmasını algılayabilmeye bağlamaktadır. Her ne kadar bu konuda kadından kadına farklılıklar söz konusuysa da, genel olarak orgazm sırasında erkeğin sert hareket etmesini gerekçeleyen herhangi bir ipucu yoktur.
“En iyi orgazmlar, eşanlı olanlardır !” Bu da yanlıştır. Uzun süre birlikte olmuş insanların eşanlı olarak orgazma gelmesi hem mümkün, hem de zevkli olabilir. Ancak bu, doğal olursa haz verebilir. Aksi durumda, duyguları geri plana iten bir koşuşma söz konusudur.

Eşlerden birinin önce gelmesi, hiçbir şekilde diğerinin orgazma ulaşmasını engelleyemeyeceği gibi, tersine, eşlerin üzerinden yetişme ya da erteleme endişesini kaldıracağı için, birleşme sürecinin zevk boyutu öne çıkabilecektir.

4 Haftalık Programla Orgazm Olma Garantisi!

Kegel Egzersizi
Dr. Arnold H. Kegel Egzersizi

İyi kızlara, güzel haber: 4 hafta boyunca düzenli olarak yapacağınız Kegel egzersizleriyle ””orgazmı”” garantileyebilirsiniz!

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği”nin (CETAD) araştırmasına göre; çocukluğunda ve gençliğinde kendisini ”iyi kız” olarak tanımlayan her 10 kadından 9”u yetişkinlikte orgazm olamıyormuş. Araştırma geçen ay basında sıkça yer buldu, konuşuldu. Neyse ki, iyi kızlara güzel haberler de var! Eğer, bedeninizi keşfedip bilinçli olarak kullanmayı öğrenirseniz, daha tatminkar bir cinsel yaşam sürebilir, hemen her ilişkinizde orgazm olabilirsiniz pekala. Bu yolculuktaki en büyük yardımcınız ise Kegel egzersizleri! Uzmanlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda hazırladığımız 4 haftalık egzersiz programıyla artık orgazm olan hemcinslerinize imrenerek bakmayacaksınız! Hedef kasları güçlendirmek

Kegel egzersizleri, kemik çatısının alt kısmındaki pelvis tabanını oluşturan kasların belli aralarla kasıldıktan sonra gevşetilmesi esasına dayanıyor. İlk kez Güney Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi”nden Doç. Dr. Arnold H. Kegel tarafından tanımlandığı için de onun adıyla anılıyor. İlk başlarda, doğum sonrası yıpranan ve zayıflayan kasları güçlendirmek, bu sayede de kadınlarda idrar kaçırma yakınmalarını en aza indirebilmek için uygulanıyordu. Daha sonra çalıştırdığı kasların cinsel ilişkideki fonksiyonlarının da fark edilmesiyle yeni bir önem kazandı Kegel egzersizleri. Uzmanlar artık altta yatan başka etken yoksa, orgazm sorunundan yakınan kadınlara düzenli olarak Kegel egzersizleri yapmayı öneriyorlar.

Önce doğru kasları keşfedin!

Kegel egzersizi sırasında, pelvik tabanını destekleyen ve PC (pubococcygeus) olarak adlandırılan kas grubunu çalıştırmanız gerekiyor. Ancak pelvik tabanını destekleyen bu kasları bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Egzersizler sırasında yanlışlıkla karın ya da uyluk kaslarını çalıştırırsanız, bu kas gruplarının pelvik yapılarla hiçbir ilişkisi bulunmadığı için etkili bir sonuç alamazsanız. Dolayısıyla Kegel egzersizlerinden fayda sağlayabilmek için öncelikle bu kas grubunu saptamalı, ardından da doğru olarak kasmaya özen göstermelisiniz. PC kasını keşfetmeniz hiç de zor değil aslında.

Bunun için klozete oturduktan sonra idrarınızı yapmaya başlayın. Normal akım hızına ulaştığında pelvik kaslarınızı kullanarak idrarınızı aniden tutun ve tekrar bırakın. Bu egzersiz vajina ön duvarını ve idrar yollarını destekleyen kas grubunun güçlenmesini sağlıyor. İşte idrarınızı tutarken kullandığınız kaslar da PC kaslarıdır. Uyguladığınız işlem de temel Kegel egzersizleridir. Mesanenizi boşalttıktan sonra da PC kaslarınızı sanki idrar yapıp tutuyormuş gibi kasıp gevşetin. Uzmanlar, bu egzersizi gün içinde 20 -40 kez yapabileceğinizi söylüyorlar. Doğru kasları öğrenmek için uygulayabileceğiniz bir diğer teknik ise şöyle: İşaret ve orta parmaklarınızı vajinanın girişine yerleştirin. Vajinanızla parmaklarınızı sıkmaya çalışın. Parmaklarınızı sıkıca kavradıktan sonra yine gevşeyin. Bu egzersiz vajina girişindeki kasları çalıştırarak güçlendiriyor, klitorisin daha fazla kanlanmasını sağlıyor.

Kendinizi test edin

Egzersizi uygulamaya başladığınızda, idrarınızı tutup bırakırken yanlışlıkla anüs kaslarınızı da kasabilirsiniz. Fakat deneyim kazandıkça PC kaslarınızı ayırt edip kasmayı öğreneceksiniz. Aynı zamanda yanlışlıkla karın, kalça ve bacak kaslarınızı da kasmanız mümkün. Kegel egzersizlerini uygularken bel ve karın bölgesinde ağrı oluşmaması gerekiyor. Bu bölgelerde ağrı gelişmesi egzersizleri hatalı uyguladığınız anlamına geliyor. Bunların yanı sıra egzersizleri uygularken nefesinizi tutmayın ve göğüs kaslarınızı kasmamaya da özen gösterin. Çünkü tekniğin kısa sürede etkili olabilmesi için sadece pelvik kasların kasılması oldukça önem taşıyor. Egzersizi uygularken elinizi karnınıza yerleştirin. Eğer idrarınızı tutarken karın kaslarınız da sertleşiyorsa, bu Kegel egzersizlerini hatalı uyguladığınız anlamına geliyor.

Egzersiz programı oluşturun

Başarılı bir sonuç alabilmek için Kegel egzersizlerini her gün sabah, öğle ve akşam saatlerinde birer set halinde uygulamaya dikkat edin. Tıpkı bir spor salonunda, örneğin bacak çalıştırıyormuş gibi, kendinize egzersiz sayısını giderek arttıracağınız bir program oluşturun. Örneğin ilk hafta her egzersizi günde 3 defa, 5”er kez tekrarlayın. Bir hafta sonra da 5”li setleri 8”li setlere çıkarmaya çalışın. Yani, kasınızı 8 kez kasıp bırakın. Her bir sette, egzersizleri 30 kez veya daha fazla yapabilecek noktaya geldiğinizde kaslarınız yeteri kadar güçlenmiş demektir. Bundan sonra hedefiniz kaslarınızın gücünü korumak olmalı.

Bunu için egzersizleri günde 3 kez değil, haftada 4 kez yapmanız yeterli gelecektir. Kegel egzersizlerinin çoğunu, deneyim kazandıktan sonra, gün içerisinde hiç kimseye belli etmeden uygulayabilirsiniz pekala. Egzersiz programına başladıktan 2 hafta sonra, bedeninizdeki gelişmeleri fark edeceksiniz. Ancak Kegel egzersizleriyle her ne kadar oldukça başarı sonuçlar elde edilse de, orgazm sorununuzun altında psikolojik veya fiziksel etkenler yatıyor olabilir. Dolayısıyla Kegel programını düzenli uygulamanıza rağmen hala orgazmı yaşamakta güçlük çekiyorsanız, öncelikle bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına danışmanızda yarar var.

Okumaktan sıkılanlar için bir kaç video ekledik.

 

 

Erkekler Dikkat! Kadınlar Neden Cinsellikten Soğur?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir